Itt a fordulat: fittyet hány a Google az európai tényellenőrzésre
A Google és a Meta a tényellenőrzési kódex ellenére nem hajlandó alkalmazni az uniós előírásokat.
A Demokratikus Koalíció EP-képviselője egyre biztosabb abban, hogy Orbán Viktortól el fogják venni az EU-pénzek szétosztásának jogát. Gyurcsány Ferenc felesége a Népszavának adott interjúban úgy vélte, hogy nincs itt az ideje annak a kérdésnek, hogy lenne-e közös miniszterelnök-jelölt 2022-ben.
„Egyre biztosabb vagyok abban, hogy a kormányfőtől el fogják venni az EU-pénzek szétosztásának jogát” – jelentette ki Dobrev Klára a Népszavának adott interjújában. „Pénzügyi és politikai szempontból is Orbán drámai kudarcáról van szó” – mondta a Demokratikus Koalíció EP-képviselője. Arra a kérdésre, miszerint több pénzt is ki lehetett volna járni Brüsszelben Magyarország számára, úgy felelt, hogy az ország soha nem kapott olyan kevés pénzt, mint amennyi a következő ciklusban fog érkezni. Szerinte „a kudarc hátterében a miniszterelnök rossz szövetségi politikája és tárgyalási stratégiája áll. Az elmúlt években lehetett tudni, hogy kevesebb jut felzárkóztatásra, mert a kohéziós pénzeket átcsoportosítják. Az erről szóló vitában a kormánynak nagyon intenzíven jelen kellett volna lennie, meg kellett volna próbálnia visszafordítani ezt folyamatot a magyar érdekeknek megfelelően, de ezt nem tudta megtenni, kudarcot vallott”.
Gyurcsány Ferenc felesége szerint az, hogy a felzárkóztatási támogatásokat 24-25 százalékkal vágták meg, ehhez képest
„Általános elv volt, hogy a szegényebb országoktól kevesebbet vonjanak el. Ráadásul tényleg annak kellene most örülnünk, hogy azért vonnak el tőlük kevesebbet, mert a magyar lakosság jelentős része még mindig az uniós átlag 50 százaléka alatt él? Ez inkább dráma. Egyébként ezzel együtt lett 20 milliárdos a keret, e nélkül még nagyobb lett volna a visszaesés az előző ciklushoz képest” – magyarázta a politikus.
A népszavás újságíró felvetésére, miszerint nem érzi ellentmondásnak, hogy egyszer azért bírálják a kormányfőt, mert pénzautomatának tekinti az Uniót, máskor pedig azért, mert kevés támogatást „szerzett”, így felelt: „Egyáltalán nem. A miniszterelnöknek az Unióban alapvetően két feladata van. Az egyik, hogy képviselje a magyar állampolgárok tízmilliós közösségének az érdekeit. Lehetőleg barátokkal, szövetségesekkel együttműködve, okos külpolitikával, nem kivont karddal, hanem kézfogásra nyújtott karral. A másik a közös európai értékek képviselete, egyebek mellett azzal, hogy védi és nem rombolja a demokráciát, a jogállamiságot. Orbán egyik feladatát sem teljesítette. Ahogy itthon, Brüsszelben is erőből próbált politizálni, de elbukott, a nemzetközi színtéren ez nem működik”.
A DK-s politikus elmondta véleményét a sokak által homályosnak nevezett jogállamisági kritériumrendszerről is. „Az tény, hogy az Európai Tanács most először jogállamisági feltételrendszert szabott a finanszírozáshoz. Az is tény, hogy ilyen még soha nem szerepelt uniós dokumentumban. Magyarként szégyenkezve kell mondanom, hogy erre elsősorban a Fidesz-kormány politikája miatt került sor. Mindezek után az Európai Parlament ötpárti egyezség alapján még egyértelműbbé tette, hogy nincs pénz azoknak, akik nem tartják tiszteletben az alapértékeket és a közösség szabályait” – jelentette ki.
„Bő fél éve, az akkor még az EU elnöki tisztét betöltő finn miniszterelnökkel beszéltem erről, aki egy papíron nagyon szépen levezette, hogy miért lehet meg ez a minősített többség könnyen. Orbán Viktor még a keleti tagállamok egységes blokkolására sem számíthat” – mondta.
A politikus értékelte a helyreállítási csomagot is. Meggyőződése szerint unokáink történelemkönyvében szerepel majd a helyreállítási csomagról született döntés, olyan nagy eredmény ugyanis az, hogy a tagállamok nem külön-külön, hanem együtt vettek fel hitelt, közösen vállalták annak visszafizetését. „Óriási lépést tettünk a föderalizmus, vagy ahogyan mi, a Demokratikus Koalícióban mondjuk, az Európai Egyesült Államok felé” – mondta.
Az interjú végén szóba került a belpolitika is. Dobrev arra a felvetésre, miszerint lenne-e közös miniszterelnök-jelölt, úgy reagált, hogy ennek a kérdésnek nincs itt az ideje. Egy másik kérdésre úgy válaszolt, hogy leülne a miniszterelnökkel vitatkozni. „De ilyen úgysem lesz, és nem miattam. Nem véletlen, hogy Orbán lábbal tiporja a független sajtót. Nem bírja az ellenvéleményt. Egy demokratikus vitában már csak azért sem merne hazudni, mert a független sajtó rögtön megírja, ha nem mond igazat. Ezért folyik most az Index kivégzése is” – tette hozzá.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd